1 نفر آنلاین

جدیدترین مطالب منتشر شده

خانه مقالات موسیقی رسانه برای خواب مضر است یا خیر؟

رسانه برای خواب مضر است یا خیر؟

تصویر رسانه برای خواب مضر است یا خیر؟
امتیاز : 4 از 5 ؛ به‌دست 2 فرد ؛ جمع امتیاز 9

قبل از خواب از رسانه (گوشی موبایل و ...) استفاد کنیم یا خیر؟ 

تحقیق جدیدی در مجله تحقیقات خواب در ماه فوریه 2022 منتشر شده است که چگونگی خواب را تحت تأثیر استفاده از رسانه های صوتی و تصویری مانند گشت و گذار در اینترنت؛ یا گوش دادن به موسیقی قبل از خواب، تماشای فیلم، تلویزیون یا ویدیوهای مختلف بررسی کرده است. 

در این مطالعه، 58 بزرگسال شرکت کردند و دفترچه‌ای داشتند که اطلاعات مربوط به زمان صرف شده با رسانه های صوتی و تصویری قبل از خواب، محل استفاده و انجام چند کار دیگر را در آن ثبت می‌کردند. با کمک آزمایش‌هایی که فعالیت الکتریکی مغز را با استفاده از دیسک‌های فلزی کوچک متصل به پوست سر تشخیص می‌دهند و پارامترهایی مانند زمان خواب، زمان کل خواب و کیفیت خواب را ثبت میکنند (الکتروانسفالوگرافی)، بررسی هایی انجام گرفته است. 

 

در این بررسی ها که نتایج آن بصورت کلی و میانگین همه حالت ها در نظر گرفته شده است نتیجه به شرح زیر است : 

1- زمان خواب 

استفاده از رسانه در یک ساعت قبل از خواب با زمان خواب زودتر مرتبط بود. 

اگر استفاده از رسانه های صوتی و تصویری قبل از خواب شامل دیدن و شنیدن چیزهای مختلف نبود میتوانست با کل زمان خواب همراه شود و مشکلی ایجاد نمیکرد. 

استفاده طولانی از رسانه ها (متفاوت و مرتبط بهم) با زمان خواب دیرتر و زمان کل خواب کمتر همراه بود. 

2- کیفیت خواب 

کیفیت خواب تحت تأثیر استفاده از رسانه های صوتی و تصویری قبل از خواب قرار نگرفت (البته تعداد گزینه ها محدود بودند) و بیشترین افراد خوابی با کیفیت مطلوب داشتند. 

 

نویسنده اصلی مقاله آقای مورگان الیتورپ، دکترای دانشگاه دلاور توصیه کرد: 

(Morgan Ellithorpe : PhD of the University of Delaware

اگر می‌خواهید قبل از خواب از رسانه‌هایی مانند تماشای تلویزیون یا گوش دادن به موسیقی استفاده کنید، آن را یک جلسه کوتاه و متمرکز نگهدارید، اگر این کار را انجام دهید و بعید میدانم آن شب هیچ پیامد منفی را در زمان خواب و کیفیت خواب خود تجربه کنید.  

 

منبع مقاله 

برگرفته از وبسایت ساینس دیلی ؛ ارائه شده توسط Wiley. 

توجه: نسبت به محتوای اصلی ترجمه شده توسط فاز تو موزیک ممکن است ویرایش شده باشد.

مرجع مقاله

مورگان اي. الیتورپ، ازگی اولوسوی، آلیسون ادن، لیندسی هان، چیا لون یانگ، رابین ام. تاکر. تأثیر پیچیده استفاده از رسانه قبل از خواب بر خواب: نتایج حاصل از ترکیبی از اندازه‌گیری خواب EEG عینی و خاطرات رسانه‌ای. مجله تحقیقات خواب، 2022 

Morgan E. Ellithorpe, Ezgi Ulusoy, Allison Eden, Lindsay Hahn, Chia‐Lun Yang, Robin M. Tucker. The complicated impact of media use before bed on sleep: Results from a combination of objective EEG sleep measurement and media diaries. Journal of Sleep Research, 2022

آهنگ‌های مرتبط و هم دسته ...

آیکون دیدگاه کاربری

ثبت دیدگاه

کد امنیتی
برای تغییر کد روی تصویر، ضربه بزنید
لینک کوتاه کپی شد