1 نفر آنلاین

جدیدترین مطالب منتشر شده

خانه مقالات موسیقی واکنش مغز به صدای آواز

واکنش مغز به صدای آواز

تصویر واکنش مغز به صدای آواز
امتیاز : 5 از 5 ؛ به‌دست 1 فرد ؛ جمع امتیاز 5

پژوهشگران می‌گویند واکنشی غیر منتظره به آواز را در مغز کشف کرده‌اند. آن‌ها ادعا می‌کنند گروه خاصی از نورون‌ها را یافته‌اند که به نظر می‌رسد به طور گزینشی به صدای آواز واکنش نشان می‌دهند. 

در مقاله‌ای که در ژورنال Current Biology منتشر شده، گروهی از دانشمندان آمریکایی گزارش داده‌اند که چگونه با ثبت فعالیت الکتریکی مغز ۱۵ شرکت‌کننده به کشف خود رسیده‌اند. در جمجمه هر این شرکت‌کنندگان الکترودهایی کار گذاشته شده بود که حملات صرع را پیش از جراحی پایش کنند. 

این تیم پژوهشی فعالیت الکتریکی را در واکنش به ۱۶۵ صدای مختلف، از قطعات موسیقی بی‌کلام گرفته تا صداهایی مثل پارس سگ، ثبت کردند و سپس آن‌ها را با استفاده از یک الگوریتم پردازش کردند. آن‌ها نتایج را با اسکن‌های مغزی fMRI که از قبل از ۳۰ فرد متفاوت تهیه کرده بودند ادغام کردند تا موقعیت الگوها را در مغز مشخص کنند.

دکتر ساموئل نورمن-هیانر (Samuel Norman-Haignere)، یکی از نویسندگان این مقاله در دانشگاه راچستر، می‌گوید که این تیم تصمیم گرفت داده‌های روش‌های مختلف را با هم ادغام کند تا ضعف‌های هر کدام پوشیده و نقاط قوت‌شان ترکیب شود.

او می‌گوید : fMRI یک ابزار همه‌کاره در علوم اعصاب شناختی انسان است، اما بسیار زمخت است. داده‌های حفره‌های جمجمه‌ای دقت بسیار بیشتری دارند، اما فضای زیادی را پوشش نمی‌دهند.

نتایج این پژوهش یافته‌های قبلی را تایید می‌کردند که برخی از نورون‌ها تنها به سخنرانی واکنش نشان می‌دهند یا واکنش شدیدتری به موسیقی دارند. با این حال، آن‌ها همچنین جمعی از نورون‌ها را آشکار کردند که به نظر می‌رسد به طور گزینشی به صدای آواز واکنش نشان می‌دهند و نسبت به انواع دیگر موسیقی یا سخنرانی خالی واکنش‌های ضعیفی دارند.

 

این تیم می‌نویسد : این نتایج نشان می‌دهند که نماینده‌های موسیقی در زیرگروه‌هایی برای گزینش انواع مختلف موسیقی تقسیم شده‌اند که یکی از آن‌ها مخصوص آنالیز آواز است.

این پژوهش نشان می‌دهد که نورون‌های مختص آواز در شکنج گیجگاهی فوقانی مغز قرار دارند؛ نزدیک به ناحیه‌ای که پیش‌تر به عنوان مسئول واکنش به موسیقی یا سخنرانی شناسایی می‌شد. 

 

منبع مقاله : گاردین (Guardian)

 

آهنگ‌های مرتبط و هم دسته ...

آیکون دیدگاه کاربری

ثبت دیدگاه

کد امنیتی
برای تغییر کد روی تصویر، ضربه بزنید
لینک کوتاه کپی شد